Do 1.1.2022 si musí domácnosti a drobné provozovny vyměnit svůj stávajících teplovodní kotel na pevná paliva za nový zdroj tepla. Bude platit zákaz kotlů na pevná paliva emisních tříd 1 a 2. Tato skutečnost vyplynula z nutnosti snižování emisí.
Zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší definuje zákaz provozu nevyhovujících kotlů na pevná paliva.
Tato skutečnost se Vás týká pokud:
- máte zdroj na pevná paliva do příkonu 300 kW a vytápíte objekt teplovodní otopnou soustavou (radiátory, podlahové vytápění),
- máte kotel vyrobený před rokem 2000,
- máte kotel, který má na výrobním štítku třídu 1 nebo 2 podle ČSN EN 303-5.
Výměna se netýká lokálních topidel:
- krby,
- kamna,
- sporáky,
- vařiče,
- krbová kamna…
Pokud budete používat nevyhovující zdroj i po 1. září 2022, je zde možnost uložení pokuty až do výše 50 tisíc Kč.